Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu çərçivəsində YUNESKO-nun Baş direktorunun müavini Xinq Qu ilə görüşdü
2018-10-25Nazir Elmar Məmmədyarov elmin, mədəniyyətlərarası dialoqun və təhsilin inkişafında YUNESKO-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi, Azərbaycanın təşkilatla uğurlu əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırdı.
YUNESKO-nun Baş direktoru x-m Odri Azulayın salamlarını çatdıran baş direktorun müavini təmsil etdiyi beynəlxalq qurumun rəhbərliyinin Bakı Humanitar Forumunun təşkilinə yüksək önəm verdiyini qeyd etdi. O, YUNESKO və Azərbaycan arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıqdan və həyata keçirilən birgə layihələrdən məmnunluqla bəhs etdi.
Tərəflər 2019-cu ildə Azərbaycanda təşkil olunacaq Dünya Mirası Konfransının əlaqələrin daha da inkişafında önəmli rol oynayacağını qeyd etdi. Hər iki tərəf Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə 2030-cu il Gündəliyinin həyata keçirilməsində birgə səylərin artırılmasının vacibliyini vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met Deputy Director General of UNESCO Xing Qu on the margins of the VI Baku Humanitarian Forum
Minister Mammadyarov highly praised UNESCO’s role in development of science, education and intercultural dialogue and stressed the successful cooperation of Azerbaijan with the organization.
Conveying the best regards of the Director General Audrey Azoulay, the Deputy Director General underlined the importance given by UNESCO to the Baku Humanitarian Forum. He referred with satisfaction to the high level cooperation between UNESCO and Azerbaijan and the projects implemented by both sides.
The sides underlined the significant role of the World Heritage Conference to be organized next year in Azerbaijan in further development of relations. Both sides stressed the importance of increasing the efforts for implementation of 2030 Agenda for Sustainable Development Goals.