Parisdə Azərbaycan-UNESCO əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi imkanları müzakirə olunub
Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Anar Kərimov təşkilatın Baş direktorunun mədəniyyət məsələləri üzrə yeni təyin olunmuş müavini Ernesto Ottone Ramireslə görüşüb.
Təşkilatın Parisdəki mənzil qərargahındakı görüşdə səfir A.Kərimov E.Ottoneni yeni vəzifəyə təyin olunması münasibəti ilə təbrik edərək, ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə ölkəmiz ilə UNESCO arasında mədəniyyət sahəsindəki əməkdaşlıqla bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın bu qurumla əməkdaşlıqda fəallığı, eləcə də mədəniyyət sektoruna verdiyi töhfələr xüsusi qeyd edilib, gələn il Bakıda keçiriləcək Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasına toxunulub.
A.Kərimov ölkəmizdə mədəniyyət sahəsinin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə aparılan uğurlu siyasət və ölkəmizin zəngin mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması üçün atılan addımlar haqqında ətraflı məlumat verib.
O, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, UNESCO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban Əliyevanın ölkəmizlə bu qurum arasında əlaqələrin, eləcə də mədəniyyət sahəsinin inkişafına töhfələri diqqətə çatdırıb.
Tərəflər təşkilatla ölkəmiz arasında mövcud əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirərək, gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər.
UNESCO Baş direktorunun mədəniyyət məsələləri üzrə müavini Ernesto Ottone Ramiresə ölkəmiz haqqında kitablar hədiyyə edilib və o, ölkəmizə səfərə dəvət edilib.

The prospects for further development of Azerbaijan-UNESCO cooperation were discussed in Paris
Head of the Permanent Delegation of the Republic of Azerbaijan to UNESCO, Ambassador Anar Karimov, met with the newly appointed UNESCO Assistant Director-General for Culture, Ernesto Ottone Ramires.
During the meeting held at the UNESCO headquarters in Paris, Ambassador A.Karimov congratulated E.Ottone on his appointment and wished him success in his future endeavors.
The sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and UNESCO in the cultural sector. The activity of Azerbaijan in the cooperation with UNESCO, as well as contributions to the cultural sector was highly appreciated. The sides also touched upon the 43rd session of the World Heritage Committee to be held next year in Baku.
A.Karimov gave detailed information on the successful policy pursued in the country for the further development of the cultural sector and the steps taken to promote the rich culture of our country in the international arena.
He emphasized the contributions of the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador, Mehriban Aliyeva to the development of relations between Azerbaijan and UNESCO, as well as in the cultural sector.
The parties highly appreciated the existing cooperation between Azerbaijan and UNESCO and discussed opportunities for further development this cooperation in the future.
The Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone Ramires was presented with books about Azerbaijan and he was invited to visit the country.