Parisdə, UNESCO-nun mənzil-qərargahında “Qeyri-maddi mədəni irsin mühafizəsi haqqında Konvensiya”nın iştirakçı dövlətlərinin Baş Assambleyasının 7-ci sessiyası keçirilib. Sessiya çərçivəsində, habelə UNESCO-da akkreditasiyadan keçmiş qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə UNESCO QHT Forumu baş tutub.
“Aşıq Şəmşir” Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyindən AZƏRTAC-a bildirilib ki, UNESCO QHT Forumunda Aşıq Şəmşirin anadan olmasının 125 illiyi qeyd edilib. İctimai birliyin nümayəndəsi Fazil Qasımov forumda Aşıq Şəmşirin ədəbi irsi haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın aşıq sənətinin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsi və “Aşıq Şəmşir” Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyinin UNESCO-da məsləhətçi statusu qazanması ilə ölkəmizdə bu sənətin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu bildirən Fazil Qasımov milli mədəniyyətin qorunub saxlanmasında xalq musiqisinin əvəzsiz rolunu vurğulayıb.
Fazil Qasımov, həmçinin UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs şöbəsinin müdiri Tim Kurtis ilə görüşüb. Görüşdə “Aşıq Şəmşir” Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyinin UNESCO ilə əməkdaşlığının yeni layihələrlə daha da genişlənəcəyinə əminlik ifadə olunub. Fazil Qasımov Aşıq Şəmşirin anadan olmasının 125 illiyinə ithaf olaraq düzəldilmiş sazı və sənətkarın ifa etdiyi 75 saz havasından ibarət diski UNESCO-nun sözügedən şöbəsinə hədiyyə edib.
Qeyd edək ki, sessiya ərzində Baş Assambleyanın keçirildiyi binada “Aşıq Şəmşir” Mədəniyyət Ocağı İctimai Birliyinin stendi qurulub. Ziyarətçilərə Azərbaycanın qeyri-maddi mədəni irsi, aşıq sənəti və ictimai birliyin fəaliyyəti barədə məlumat verilib.

The 125th anniversary of Ashig Shamshir was celebrated at UNESCO
The 7th session of the General Assembly of the States Parties to the Convention on the Safeguarding Intangible Cultural Heritage was held in Paris, UNESCO Headquarters. UNESCO NGO Forum was held in the framework of the session, with the attendance of representatives of non-governmental organizations accredited to UNESCO.
The 125th anniversary of Ashig Shamshir was celebrated at UNESCO NGO Forum. Representative of the public union Fazil Gasimov gave detailed information about the literary heritage of “Ashig Shamshir” in the forum. Noting the exceptional role of folk music in preserving the national identity Fazil Gasimov said that this type of art has entered a new phase of development in our country with the inscription of Azerbaijan's Ashig art on the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage and Ashiq Shamshir Cultural Center Public Union’s consultant status in UNESCO.
Fazil Gasimov also met with Tim Kurtis, head of the UNESCO Intangible Cultural Heritage Secretariat. During the meeting, it was expressed that “Ashig Shamshir” Cultural Center Public Union’s cooperation with UNESCO would further expand with new projects. Fazil Gasimov presented a CD with 75 pieces of songs performed by Ashig Shamshir and saz instrument dedicated to the 125th anniversary of his birth.
It should be noted that the desk of the "Ashig Shamshir" Cultural Center Public Union was established in the building where the General Assembly meeting was held. Visitors were informed about the activities of the intangible cultural heritage of Azerbaijan, Ashig art and the activities of public unions.