Füzulinin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi Azərbaycan üçün əlamətdar hadisədir
2018-05-30
Mayın 30-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Əlyazmalar İnstitutunda böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi ilə bağlı təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə dahi şairin “Divan”ının əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsini Azərbaycan üçün əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. Akademik A.Əlizadə Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xüsusi qayğısı sayəsində ölkəmizin zəngin mədəni irsinin dünyada tanıdılması və təbliği istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Şairin dünya mədəniyyəti xəzinəsinə verdiyi böyük töhfələrdən danışan AMEA-nın rəhbəri bildirib ki, bu əsər Füzulinin türkcə (azərbaycanca) “Divan”ının ən mötəbər nüsxəsi sayılan, şairin ölümündən 16 il sonra 1572-ci ildə üzü köçürülən Bakı əlyazmasıdır. Əlyazmada əsərin 1936-cı ildə görkəmli ədəbiyyatşünas alim Salman Mumtaz tərəfindən keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının kitabxanasına bağışlanması da qeyd olunur.
A.Əlizadə digər Azərbaycan mütəfəkkirlərinin əsərlərinin də “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi istiqamətində iş aparılmasının vacibliyini vurğulayıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, M.Füzulinin əlyazma nüsxəsinin “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə daxil edilməsi xalqımız və Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün çox mühüm tarixi, mədəni hadisədir.
Akademik deyib: “UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrində dahi şairin əlyazmasının yer alması Füzuli sənətinin ümumdünya mədəni, ədəbi sərvəti olduğunu təsdiq edən mühüm addımdır. Bu nüfuzlu təşkilatda əlyazmanın qeydə alınması Füzulinin bəşəri əhəmiyyətini, həmçinin böyük şairin dünya mədəniyyətinin formalaşmasında bu gün də əsərləri ilə rol oynadığını göstərən arqumenlərdən biridir. Bunun Azərbaycan üçün də böyük əhəmiyyəti vardır. “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrinə Füzulinin əlyazma nüsxəsinin Azərbaycanın mədəni irsinin nümunəsi kimi daxil edilməsi görkəmli şairin, bu qiymətli xəzinənin məhz xalqımıza məxsus olduğunu təsdiq edən əhəmiyyətli hadisədir. Bu, beynəlxalq aləmdə və sonrakı proseslərdə də Füzulinin xalqımıza məxsus olması barədə fikirlərin tarazlığını Azərbaycanın xeyrinə isbat edəcək. Dünya ədəbiyyatının böyük korifeylərindən olan Füzulinin irsi ümumtürk ədəbi-mədəni sərvətidir. Ancaq onun Vətəni Azərbaycandır. Ölkəmizdə XX əsrin əvvəllərindən başlayaraq dahi şairin yaradıcılığı haqqında qiymətli monoqrafik tədqiqatlar meydana gəlib, dissertasiyalar yazılıb, şairin əsərləri dəfələrlə ölkəmizdə böyük tirajlarla çap olunub. Böyük mütəfəkkirin əsərləri Azərbaycanda dünya dillərinə tərcümə olunaraq yayılıb”.
UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov ümummilli lider Heydər Əliyevin dünya mədəniyyətini və ədəbiyyatını zənginləşdirən Füzuli yaradıcılığına hər zaman yüksək qiymət verdiyini söyləyib. Bildirib ki, 1996-cı ildə şairin anadan olmasının 500 illik yubileyi UNESCO-nun görkəmli şəxsiyyətlərin və əlаmətdаr hadisələrin yubileyləri proqramı çərçivəsində təntənəli şəkildə qeyd edilib. Bugünkü təqdimat mərasiminin Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin yaradılmasının 100 illik yubileyinə təsadüf etdiyini deyən E.Sultanov M.Füzuliyə, onun yaradıcılığına Cümhuriyyət dövründə də yüksək diqqət göstərildiyini qeyd edib. Nəzərə çatdırılıb ki, Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin dünyada tanıdılmasında, irs nümunələrimizin UNESCO-nun müvafiq siyahılarına daxil edilməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın müstəsna xidmətləri var. Bu gün Azərbaycan UNESCO ilə təşkilatın bütün prioritet istiqamətləri üzrə sıx əməkdaşlıq edir. Ölkəmiz UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı” proqramında da uğurla iştirak etməkdədir. UNESCO-nun “Dünya Yaddaşı” Beynəlxalq Reyestrində Azərbaycana məxsus iki dəyərli əsər yer almaqdadır. Şairin bu “Divan”ının əlyazması 1572- ci ilə aiddir və orada onun ana dilimizdə yazılmış 400-dən çox şeiri toplanıb. M.Füzulinin bu məşhur əsəri UNESCO tərəfindən dəyərləndirilib, onun bəşəri əhəmiyyəti təşkilatın Baş direktorunun imzaladığı sertifikatla təsdiq olunub. Sonra E.Sultanov UNESCO-nun sertifikatını akademik A.Əlizadəyə təqdim edib.
M.Füzulinin zəngin ədəbi-fəlsəfi irsi barədə məlumat verən AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli bildirib ki, şairin yaradıcılığı Azərbaycan poeziyası ilə yanaşı, Şərq ədəbiyyatı, eləcə də dünya ədəbiyyatı üçün əhəmiyyətlidir. T.Kərimli şairin yazdığı “Leyli ilə Məcnun”un bir mədəniyyət və əxlaq əsəri olduğunu vurğulayıb.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov dünyanın nüfuzlu təşkilatı olan UNESCO-da Azərbaycan klassik sərvətinin bir nümunəsinin dünya irsinin şah əsərlərindən biri kimi qeydiyyata alınmasını çox böyük uğur adlandırıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycanın UNESCO ilə əlaqələri keçən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən başlayır. Ölkəmizin bu nüfuzlu təşkilatla sıx əməkdaşlığı isə 1996-cı ildə, UNESCO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanandan sonra başlanıb.
Akademik diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın UNESCO-da özünü təsdiqi istiqamətində Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın müstəsna xidmətləri var. Mədəni irsimizin, həmçinin Qobustan dövlət tarixi-bədii qoruğunun beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında və UNESCO-nun Qeyri- Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına salınmasında Mehriban xanım Əliyevanın böyük xidmətləri olub. Çıxış edənlər bu əlamətdar hadisənin ölkəmizin mədəniyyəti və elmi üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər.

Inclusion of the copy of the manuscript of Mahammad Fuzuli’s “divan” to the International Register of the Memory of the World programme is a remarkable event for Azerbaijan
On May 30, at the Institute of Manuscripts of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) a presentation ceremony was held regarding Inclusion of the copy of the manuscript of Mahammad Fuzuli’s “divan” to the International Register of the Memory of the World programme.
Speaking at the event, president of ANAS, academician Akif Alizadeh assessed the inclusion of the poet's copy of the manuscript “Divan" to the International Register of the Memory of the World programme as a significant event for Azerbaijan.
Academician A.Alizadeh underlined the special attention of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva to the promotion and introduction of the rich cultural heritage of our country in the world.
Speaking about the great contribution of the poet to the treasury of the world culture, the head of ANAS said that this work is considered to be the most prominent Turkic (Azerbaijani) version of Fuzuli, the Baku manuscript which is copied 16 years after the poet's death in 1572. It was noted that in 1936 manuscript donated by prominent literary scholar Salman Mumtaz to the library of the Azerbaijani branch of the former USSR Academy of Sciences.
A.Alizade emphasized the importance of inclusion other Azerbaijani thinkers in the International Register of the Memory of the World programme.
Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbayli said that the inclusion of the copy of M.Fuzuli’s manuscript to the Memory of the World International Register is a very important historical, cultural event for our people and Azerbaijan’s scientific community.
Academician said: "The presence of the great poet's manuscript in the “UNESCO Memory of the World International Register is an important step that confirms Fuzuli's art as a global literary asset. Inclusion of the manuscript in this authoritative organization is one of the arguments that illustrate the importance of Fuzuli to humanity as well as the role of the great poet in today's world culture. This is of great importance for Azerbaijan, as well. Inclusion of the copy of Fuzuli's manuscript to the Memory of the World International Register as an example of Azerbaijan's cultural heritage is an important event which confirms that the outstanding poet belongs to our people. This will prove the balance of views on the fact that Fuzuli belongs to our people in the international arena and in subsequent processes for the Azerbaijan. Fuzuli, is one of the great luminaries of world literature, whose heritage is a common literary-cultural treasure of all Turkic nations. But his homeland is Azerbaijan. In our country, since the beginning of the twentieth century valuable monographs have been made and dissertations have been written about the work of the great poet and poet's works have been published in many copies in our country many times.The works of the great thinker have been translated into world languages and distributed in Azerbaijan.
Secretary General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, Elnur Sultanov said that National Leader Heydar Aliyev has always appreciated Fuzuli's creativity, which enriches the world culture and literature. He noted that in 1996, the 500th anniversary of the poet's birth was celebrated in the framework of the UNESCO programme on anniversaries of eminent personalities and historic events. Saying that today's presentation ceremony coincides with the 100th anniversary of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), E.Sultanov noted that great attention paid to M.Fuzuli and his creative activity during the ADR period.
It was noted that the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva has exceptional services in promoting the rich cultural heritage of Azerbaijan in the world and inclusion of our heritage samples in the UNESCO list. Today, Azerbaijan closely cooperates with UNESCO in all its priority fields. Our country also participates successfully in the UNESCO Memory of the World Program. UNESCO Memory of the World International Register includes two valuable works of Azerbaijan. The manuscript of this poet's "Divan" is dated to 1572 and contains more than 400 poems written in our mother language. This famous work by M.Fuzuli has been appreciated by UNESCO and its importance to humanity is confirmed by the certificate signed by the Director-General of the organization.
Then E. Sultanov presented UNESCO certificate to academician A.Alizadeh.
Academician-secretary of ANAS Department of Humanities, director of the Institute of Manuscripts, academician Teymur Karimli, gave information about M. Fuzuli's rich literary-philosophical heritage, said that the poet's creativity is important for the Eastern poetry as well as for the world literature. T. Kerimli emphasized that "Leyli and Majnun" written by the poet is a work of culture and ethics.
Director of the Nizami Ganjavi National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, academician Rafael Huseynov called the inclusion of one of Azerbaijan's classical wealth as one of the masterpieces of the world heritage in UNESCO list is a great achievement. It was noted that the relations of Azerbaijan with UNESCO began in the early 90s’ of the last century. Close cooperation of our country with this authoritative organization began in 1996 after signing an agreement on cooperation between UNESCO and Azerbaijan.
Academician noted that First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva has exceptional services in Azerbaijan for UNESCO self-approval. Mrs. Mehriban Aliyeva has great services in the promotion of our cultural heritage as well as international recognition of the Gobustan State Historical and Artistic Preservation in the UNESCO World Heritage List.
The speakers noted that this remarkable event is of great importance for the country's culture and science.