Koişiro Matsuura: Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında əvəzedilməz xidmətlər göstərib
2018-05-09Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısında əvəzedilməz xidmətlər göstərib.
Bu sözləri UNESCO-nun sabiq baş direktoru Koişiro Matsuura AZƏRTAC-ın Yaponiyadakı xüsusi müxbirinə müsahibəsində deyib.
Ulu öndər Heydər Əliyevin onun xatirələrində çox güclü şəxsiyyət və görkəmli dövlət xadimi kimi qaldığını vurğulayan K.Matsuura bildirib ki, ilk dəfə Azərbaycana 2000-ci ilin aprelində Prezident Heydər Əliyevin dəvəti ilə gedib. Həmin vaxt Bakıda türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının 1300 illik yubileyinə həsr edilmiş zirvə görüşünə qatıldığını xatırladan sabiq baş direktor tədbirin onda böyük təəssürat doğurduğunu vurğulayıb.
K.Matsuura qeyd edib ki, Heydər Əliyevin onu Bakıya sadəcə sammitdə iştirak etmək üçün deyil, eyni zamanda, Azərbaycanı daha yaxından tanımaq, dostluq əlaqələrini gücləndirmək üçün dəvət etdiyini çox yaxşı başa düşürdü. Türk dilini bilmədiyim üçün Heydər Əliyev mənə xüsusi diqqətlə yanaşır, mühüm qonaq kimi mənə çox böyük hörmət göstərirdi. Sammitdən sonra Heydər Əliyevin evində birgə şam etdik. Həmin gün İlham Əliyev və Mehriban xanım Əliyeva ilə şəxsən tanış oldum. O zaman Heydər Əliyev 77 yaşında olmasına baxmayaraq, çox güclü və sağlam görünürdü. Bu görüşdən sonra həmişə onu və ailəsini çox xoş hisslərlə xatırlayıram.
İlk səfərdən sonra Azərbaycan ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından məmnunluqla danışan UNESCO-nun sabiq baş direktoru bildirib ki, məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük əməyi sayəsində bu münasibətlər möhkəm təməl üzərində quruldu. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyəti nəticəsində bu əlaqələr daha da möhkəmlənib.
SSRİ dağıldıqdan sonra regionda çox gərgin geopolitik vəziyyətin yarandığına diqqət çəkən K.Matsuura deyib ki, Azərbaycan da bu ittifaqdan çıxmış digər ölkələr kimi müstəqilliyini qorumağa çalışırdı. İqtisadi xaosun hökm sürdüyü, ərazisinin bir hissəsi işğal olunan bir ölkəni idarə etmək çox çətin idi. Amma Heydər Əliyev çox bacarıqlı dövlət başçısı olduğunu bütün dünyaya göstərdi. O, nəinki işğalın qarşısını aldı, həm də ölkəni ağır iqtisadi durumdan çıxarmağa nail oldu. Fikrimcə, bunun kökündə Heydər Əliyevin dövlət başçısı kimi müdrikliyi və qəbul etdiyi qərarların uzaqgörənliyi dayanırdı. Heydər Əliyev müharibə vəziyyətində olan dövləti idarə etməsinə baxmayaraq, digər ölkələrə də diqqət yetirir, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı üçün uğurlu addımlar atırdı.
K.Matsuura məhz bu dahi siyasətçinin gərgin əməyi sayəsində ölkəmizin yenidən müstəqil dövlət kimi formalaşdığını və onun müəyyən etdiyi strategiya nəticəsində bugünkü səviyyəyə çatdığını diqqətə çatdırıb.
Həm UNESCO-nun baş direktoru işlədiyi dövrdə, həm də sonrakı illərdə Yaponiya ilə Azərbaycan arasında əlaqələrin inkişafına çalışdığını bildirən K.Matsuura bu gün də iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin inkişafına şəxsi töhfəsini verməyə hazır olduğunu bildirib. Keçən dövrdə Yaponiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin müsbət istiqamətdə inkişafından məmnunluğunu ifadə edən K.Matsuura həmin əlaqələrin bundan sonra da sürətlə inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirib.
Müasir mərhələdə Azərbaycan-Yaponiya münasibətlərinin sürətlə inkişaf etdiyini qeyd edən K.Matsuura bu əlaqələrin hər iki xalqın inkişafına böyük töhfələr verəcəyinə əmin olduğunu bildirib. Azərbaycanın karbohidrogen ehtiyatlarından çox səmərəli istifadə etdiyinə diqqət çəkən sabiq baş direktor əldə edilən kapitalın həm infrastrukturun inkişafına, həm də insanların rifah halının yaxşılaşmasına yönəldilməsini müsbət qiymətləndirib.
Azərbaycan xalqına ölkəmizdə aparılan nəhəng quruculuq işlərində uğurlar arzulayan K.Matsuura oktyabrda Bakıda keçiriləcək növbəti Beynəlxalq Humanitar Forumda məmnuniyyətlə iştirak edəcəyini də vurğulayıb. O, əminliklə bildirib ki, Heydər Əliyevin müəllifi olduğu inkişaf yolunda Prezident İlham Əliyev də həmişə uğurla addımlayacaq.

National leader Heydar Aliyev has irreplaceable merits before the state and people of Azerbaijan”, the former general director of UNESCO Koichiro Matsuura who told the AZERTAC correspondent.
K. Matsuura noted that for the first time he visited Azerbaijan in April 2000 on the invitation of President Heydar Aliyev for participation in the summit of heads of the Turkish speaking countries, devoted to the 1300th anniversary of the epos “Kitabi-Dede-Gorgud”. As he said, he was deeply impressed by this action. K. Matsuura has been admired by high level of the action organized under the leadership of great leader Heydar Aliyev. The interesting moment at this summit, as he noted, was that heads of the states participating in action freely spoke with each other without the help of translator.
Noting that he didn't only take part at the summit, but also tried to closely familiarize himself with the Land of Fire, its customs and traditions, life, culture and history. “At that time, Heydar Aliyev was already 77, but was very healthy and strong. He was very attentive to me as I didn't know the Turkish language and I was very much touched by this”.
K. Matsuura underlined that national leader Heydar Aliyev has drawn for a long time his attention as a wise statesman trying for all-round development of his country. This great person made all efforts not only for cultural development, but also for all-round progress and modernization of society. Having reminded that exactly at that time he got acquainted with the incumbent President of Azerbaijan Ilham Aliyev and his wife Mehriban Aliyeva, president of Heydar Aliyev Foundation, the former general director of UNESCO told that this acquaintance became a close friendship later. Having underlined that national leader Heydar Aliyev possesses invaluable merits before the Azerbaijani people and the state, K. Matsuura told that thanks to intense work of this outstanding politician Azerbaijan became an independent state and reached today's level.
K. Matsuura noted that after that meeting between Azerbaijan and UNESCO was established close cooperation. As he said, Azerbaijan has brought great contribution to world cultural heritage. This cooperation promoted wider propagation of the Azerbaijan culture in the world.
The former general director of UNESCO noted that there was now an opportunity for development of Azerbaijani-Japanese relations. Having underlined that still there is a requirement for expansion of cooperation in some areas, Matsuura said that for this purpose there is a high potential. As he said, the regularity of visits at high level can render a great influence on cooperation strengthening. Steps which are planned to undertake that Japanese have better learned Azerbaijani, and the Azerbaijanis – the Japanese language, can bring together two peoples even more. K. Matsuura with great satisfaction underlined that last years, Azerbaijan has become the center of large international actions. Having wished successes to the Azerbaijani people, K. Matsuura said that with great pleasure he will participate in the next International Humanitarian Forum to take place in October this year in Baku.