Odre Azule Beynəlxalq Ana Dili Günü ilə əlaqədar ictimaiyyətə müraciət edib
UNESCO-nun baş direktoru Odre Azule Beynəlxalq Ana Dili Günü ilə əlaqədar ictimaiyyətə müraciət edib.
Odre Azule müraciətində Beynəlxalq Ana Dili Gününün UNESCO-ya dillərin qorunmasına sadiq olduğunu və təbliğini xatırlatmağa imkan verdiyini bildirir. Qeyd edir ki, dil təkcə kommunikasiya vasitəsi deyil, həm də bəşəriyyətin mövcudluğunun vacib şərtidir. Dildə xalqın dəyərləri, özünəməxsusluğu möhkəmlənib. İnsanlar dil vasitəsilə öz təcrübələrini, ənənələrini və biliklərini ötürürlər. Dillərin müxtəlifliyi cəmiyyətin təxəyyülünün və həyat tərzinin zənginliyini əks etdirir. Bəşəriyyətin qeyri-maddi irsinin bu vacib komponentini qoruyub saxlamaq və inkişaf etdirmək üçün UNESCO uzun illərdir fəal iş aparır.
Müraciətdə vurğulanır ki, ana dili insanın cəmiyyətdə, habelə dünya səviyyəsində formalaşmasında mühüm şərtdir. UNESCO çoxdilli ölkələrin siyasətini, ana dilinin əhəmiyyətini dəstəkləyir. Təşkilat məktəbdə təhsilin bu dildə aparılmasını tövsiyə edir, həmçinin ana dilindən ictimai məkanda, xüsusən internetdə istifadə olunmasını dəstəkləyir.
Müraciətin geniş mətni ilə UNESCO-nun saytında tanış olmaq mümkündür.  https://en.unesco.org/international-days/international- mother-language- day
Beynəlxalq Ana Dili Günü 1999-cu ildə UNESCO-nun baş konfransında elan olunub və hər il mədəni müxtəlifliyi, o cümlədən çoxdilliliyi təbliğ etmək üçün keçirilir.

Audrey Azoulay addressed to the public on the International Mother Language Day
UNESCO Director-General Audrey Azoulay has addressed to the public on the occasion of the International Mother Language Day.
Audrey Azoulay says that International Mother Language Day is an opportunity to recall UNESCO’s commitment to defending and promoting languages. She mentions that language is far more than a means of communication; it is the very condition of our humanity. Our values, our beliefs and our identity are embedded within it. People transmit their experiences, traditions and knowledge through language. The diversity of languages reflects the incontestable wealth of the societys imagination and ways of life. In order to preserve and vitalize this essential component of the intangible heritage of humanity, UNESCO has been actively engaged for many years in the defense of linguistic diversity and the promotion of multilingual education.
A.Azoulay emphasizes that the mother language is an indispensable vector for inclusion in the human community, first at the local level, then at the global level. UNESCO supports language policies, particularly in multilingual countries, which promote mother languages. The organization recommends the use of these languages from the first years of schooling and encourages their use in public spaces and especially on the Internet.
The full text is available on the UNESCO website: https://en.unesco.org/international-days/international- mother- language-day
The International Mother Language Day was announced at the UNESCO General Conference in 1999 and is annually held to promote cultural diversity and multilingualism.