YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvlərinin rəhbərlik etdikləri qurumlarda YUNESKO məsələlərinə cavabdeh olan şəxslərin iştirakı ilə iclas keçirilib
2018-02-08
7 fevral tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyində YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının üzvlərinin rəhbərlik etdikləri qurumlarda YUNESKO məsələlərinə cavabdeh olan şəxslərin iştirakı ilə iclas keçirilib.
İclasın məqsədi işçi səviyyədə Milli Komissiyanın qarşısında duran məsələlərin və gələcək fəaliyyət planının müzakirə edilməsi, eləcə də aidiyyəti qurumlar arasında daha sıx əlaqələndirmənin təmin edilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması oldu.
İclası giriş nitqi ilə açan Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri-YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Elnur Sultanov, ölkəmiz ilə YUNESKO arasında mövcud olan sıx əlaqələrdən bəhs edərək, bu əlaqələrin inkişafında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın müstəsna xidmətlərini qeyd etdi. Baş katib vurğuladı ki, Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması və YUNESKO ideyalarının təbliği istiqamətində Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən mühüm layihələr həyata keçirilmişdir.
2017-ci ildə ölkəmizin YUNESKO-ya üzvlüyünün 25 illiyini qeyd etdiyini diqqətə çatdıran E.Sultanov, Azərbaycan ilə YUNESKO arasında əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu vurğuladı və gündəmdə duran cari məsələlər haqqında məlumat verdi.
Daha sonra, ölkəmiz ilə YUNESKO arasında mədəniyyət, elm, təhsil, informasiya, multikulturalizm, gender bərabərliyi və digər sahələr üzrə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və gələcək perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, bir sıra yeni təkliflər irəli sürüldü və qurumlararası koordinasiyanın möhkəmləndirilməsinin vacibliyi vurğulandı.

On February 7, at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan a meeting was held with the representatives of National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO responsible for UNESCO issues in their respective bodies
2018-02-08
On February 7, at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan a meeting was held with the representatives of National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO responsible for UNESCO issues in their respective bodies. The purpose of the meeting was to discuss at the working level the current issues of the National Commission and future plans, as well as to strengthen the coordination between the relevant government bodies.
Elnur Sultanov, Ambassador-at- Large of the Ministry of Foreign Affairs, Secretary- General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO spoke about the close relations existing between Azerbaijan and UNESCO and noted exceptional contribution by the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, UNESCO Goodwill Ambassador Mrs. Mehriban Aliyeva to the development of these relations. The Secretary General emphasized that important projects have been implemented by Heydar Aliyev Foundation led by Mrs. Mehriban Aliyeva in introducing the Azerbaijani culture in the international arena and promoting UNESCO ideas. Noting that in 2017 Azerbaijan celebrated the 25th anniversary of its membership to UNESCO, Elnur Sultanov underlined the great potential for cooperation between Azerbaijan and UNESCO and informed the participants of the current issues on the agenda.
Further, participants exchanged views on the current state and future prospects of cooperation between Azerbaijan and UNESCO in the field of culture, science, education, information, multiculturalism, gender equality and other areas, proposed number of new ideas and stressed the importance of strengthening inter-agency coordination.