Dünya İrsi Şəhərləri Təşkilatı Direktorlar Şurasının növbəti iclası Bakıda keçiriləcək
“İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsindən verilən məlumata görə, qurum tərəfindən təşkil ediləcək iclas oktyabrın 23-24- də reallaşacaq.
Qeyd edək ki, Dünya İrsi Şəhərləri Təşkilatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkilatın ötən il oktyabrın 31-dən noyabrın 3-dək Koreya Respublikasının Gyeongju şəhərində keçirilmiş 14-cü Ümumdünya Konqresi və Baş Assambleyasının iclasında idarə heyətinin sədri Əsgər Ələkbərov iştirak edib. Qoruq İdarəsi səkkiz şəhərin merindən ibarət Direktorlar Şurasının iclasının Bakıda keçirilməsi üçün namizədliyini irəli sürmüş və təklif müsbət qarşılanmışdır. Direktorlar Şurasının iclası üzv şəhərlərə öz mədəni və tarixi irsini tanıtmaq üçün yaxşı imkanlar verir.
Xatırladaq ki, abidələri UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil olan 300 şəhərdən ibarət Dünya İrsi Şəhərləri Təşkilatı 1993-cü ildə Mərakeşdə yaradılıb. Əsas məqsədi Dünya İrsi Konvensiyasının tətbiqi, əməkdaşlığa təşviq etmək, konservasiya və mühafizə məsələləri ilə bağlı təcrübə və informasiya mübadiləsi, eyni zamanda, üzv şəhərlər arasında həmrəylik hissini yaratmaq olan təşkilatın baş qərargahı Kvebek şəhərində yerləşir.

The next meeting of the Board of Directors of the Organization of World Heritage Cities will be held in Baku
According to the “Icherisheher” State Historical-Architectural Reserve Administration, the meeting will be held on 23-24 October.
As part of the cooperation with the Organization of World Heritage Cities, Askar Alakbarov, Chairman of the Administration, participated at the 14th World Congress and General Assembly meeting held in Gyeongju, Republic of Korea from October 31 to November 3 last year. The “Icherisheher” Administration has nominated its candidacy for holding the meeting of the Board of Directors which consists of the eight mayors of different cities, in Baku and the proposal was approved. The meeting of the Board of Directors provides member countries with a good opportunity to promote their cultural and historical heritage.
It is worth to mention that the Organization of World Heritage Cities, consisting of 300 cities whose monuments inscribed in the UNESCO World Heritage List, established in 1993 in Morocco. The main objective of the World Heritage Convention is to promote cooperation and exchange of experiences and information on conservation and security issues, and the establishment of solidarity between member cities, with the head quarter located in the city of Quebec.