Daimi nümayəndə: YUNESKO işğal olunmuş ərazilərdə zəngin maddi irsimizin dağıdılmasının monitorinqi prosesinə qoşula bilər
Bakı. Ləman Zeynalova - Trend:
Azərbaycanın YUNESKO yanında daimi nümayəndəsi Anar Kərimovun Trend-ə müsahibəsi - Cari ilin 16 yanvar tarixində Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov YUNESKO- nun baş direktoru xanım Odre Azule ilə görüşü zamanı YUNESKO-nu Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində monitorinq keçirməyə dəvət edib. Ermənistan mediasında bu məsələyə olan reaksiya ilə bağlı nə deyə bilərsiniz?
- Qeyd etdiyiniz kimi 16 yanvar tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ilə YUNESKO- nun yeni seçilmiş baş direktoru xanım Odre Azule arasında görüş keçirilib. Konstruktiv və
əməkdaşlıq ruhunda baş tutmuş görüşdə ölkəmiz ilə YUNESKO arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Həmçinin, görüş zamanı nazir Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərimizdə mədəni irsimizin məqsədyönlü şəkildə dağıdılması faktları haqqında məlumatları baş direktorun diqqətinə çatdırıb, bu faktların ATƏT missiyaları tərəfindən də təsdiqlənildiyini bildirib və YUNESKO-nu da gələcəkdə bu kimi missiyalarda iştirak etməyə dəvət edib. Məlumat üçün bildirmək istərdik ki, 2012-2013- cü illərdə ölkəmiz Silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə Komitənin üzvü qismində belə bir missiyanın təşkil edilməsini təklif edib, lakin Ermənistan tərəfinin etirazları səbəbindən bu baş tutmayıb. Bundan əlavə, tərəfimizdən sözügedən Komitə çərçivəsində işğal olunmuş ərazilərdə mədəni abidələrin mühafizəsinə dair strategiya sənədinin əsası qoyulub. Ermənistan mediasında çıxan xəbərlərə, konkret olaraq Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində qanunsuz şəkildə yaradılmış qondarma rejimin sözlərinə gəldikdə isə vurğulamaq istərdim ki, bu fikirlər əssassız uydurmadır və hətta onlara ciddi yanaşıla bilməz. Belə ki, orada qeyd olunur ki, Dağlıq Qarabağda Azərbaycan xalqına məxsus 3 məscid var və onlar bərpa olunuraq mühafizə olunur. Bu, tamamilə yalandır. Rəsmi statistikaya görə, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalı nəticəsində 738 mədəni monument, içərisində 83.500-dən çox sayda sərgi
nümunələri olmaqla 28 muzey, 4 şəkil qalereyası, 14 memorial kompleks, 1107 mədəniyyət sahəsi üzrə qurum və 50-dən çox məscidlərimiz tam dağıdılıb və ya ciddi şəkildə zədələnib ki,
bu da həm Azərbaycan mədəni irsinə qarşı böyük cinayətdir, həm də beynəlxalq hüququn bir sıra normalarının, o cümlədən 1954-cü il Haaqa Konvensiyası və 1970-ci il YUNESKO Konvensiyasının kobud şəkildə pozulmasıdır. Həmçinin vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycan xalqına məxsus mədəni abidələr yalnız işğal olunmuş ərazilərimizdə deyil, hətta bu günkü Ermənistan ərazilərində də məqsədyönlü şəkildə dağıdılır. Buna misal olaraq göstərmək olar ki, Yerevanda mədəniyyət mərkəzi kimi istifadəyə verilən Göy məscid istisna olmaqla, Ermənistanda yüzlərlə digər məscidlərimiz (Abbas Mirzə məscidi, Məhəmməd Xan məscidi, Şah Abbas məscidi, Novruz Əli bəy məscidi, Zalı xan məscidi, Hacı İmam Vardi məscidi, Ağa dədə və s.) tamamilə yer üzündən siliniblər. Yəni, mədəni abidələrimizin dağıdılmasının yalnız bir məqsədi var və o da Azərbaycan xalqının öz qədim torpaqlarına bağlılığına dair dəlilləri silməkdir. Bu, Ermənistan tərəfindən 20-ci əsrin əvvələrindən həyata keçirilən və bu vaxtadək davam edən birbaşa terror və təmizləmə siyasətidir. Bu kimi qeyri humanist və qanunsuz siyasət heç zaman uğur qazana bilməz! Etnik baxımdan zəngin regionun yeganə monoetnik dövləti olan Ermənistandan fərqli olaraq isə Azərbaycan tolerant və multikultural dövlət kimi bu tarixi ənənələri ilə fəxr edir. Və təsadüfi deyil ki, Bakının mərkəzində yerləşən erməni kilsəsi də yüksək səviyyədə bərpa olunaraq mühafizə olunur. Hətta ölkəmiz önəmli hesab etdiyi bu ənənələrin beynəlxalq səviyyədə təşviqi üçün də uğurlu siyasət aparır. Misal üçün, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən təşəbbüs edilən Bakı Prosesi və onun çərçivəsində həyata keçirilən
Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu göstərilə bilər. Və xüsusilə vurğulamaq istərdim ki, bu proseslərdə Azərbaycanın əsas tərəfdaşlarından biri də məhz YUNESKO-dur.
- Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən mədəni abidələrimizin məqsədyönlü şəkildə dağıdılmasına qarşı hansı addımlar atmaq olar və YUNESKO-nun bu prosesdə hansı rolu ola bilər?
- Bildiyiniz kimi, YUNESKO BMT-nin təhsil, elm və mədəniyyət məsələləri üzrə məsul qurumudur və biz də bu beynəlxalq Təşkilatın platformasından istifadə edərək işğal olunmuş ərazilərimizdəki həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırır və buna qarşı müvafiq addımlar atırıq. Hərbi münaqişələr zamanı mədəni abidələrin dağıdılması, qanunsuz şəkildə daşınması bir sıra beynəlxalq hüquq normalarının kobud pozulmasıdır və bu normalara misal kimi, digərləri ilə yanaşı, 1954-ci il Haaqa Konvensiyası və YUNESKO-nun 1970-ci il Konvensiyası göstərilə bilər. Öncə də qeyd etdiyim kimi, Emənistan bu hüquqi öhdəlik verən instrumentlərə qoşulmasına baxmayaraq, sözügedən beynəlxalq hüquqi normaları öz fəaliyyəti ilə kobud şəkildə pozur. Bizim YUNESKO çərçivəsində bu məsələ ilə bağlı fəaliyyətimiz əsasən iki istiqamətdə aparılır. Birincisi, biz YUNESKO-nun müvafiq konvensiyaları və idarəedici qurumları çərçivəsində mövcud hüquqi instrumentlərdən istifadə edərək Ermənistan tərəfinin qanunsuz fəaliyyətlərini ifşa etməyə və onların qarşısını almağa çalışırıq. İkincisi isə dəyirmi masa, təqdimat və s. formatlarda tədbirlərin təşkili və çap materiallarının paylanılması, eləcə də bunların media və sosial şəbəkələrdə işıqlandırılması istiqamətində fəal iş aparmaqla BMT üzv dövlətlərini və geniş ictimaiyyəti məlumatlandırır və informasiya təbliğatı aparırıq. Həmçinin, məsələyə verdiyimiz önəmi nəzərə alaraq, biz ümumiyyətlə bütün dünyada işğal da daxil olmaqla, silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması mövzusuna diqqətlə yanaşır və YUNESKO-nun bu istiqamətdəki fəaliyyətini dəstəkləyir və ona töfhə verməyə çalışırıq. Misal üçün, bildirmək istərdim ki, ölkəmizin təşəbbüsü ilə YUNESKO tərəfindən hərbçilərin maarifləndirilməsi məqsədilə münaqişə zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması mövzusunda hərbi bələdçi hazırlanıb ki, ölkəmiz həm ekspert dəstəyi, həm də maliyyə dəstəyi vasitəsilə bu layihəyə böyük töhfə verib.
Bu proseslərdə YUNESKO-nun roluna gəldikdə isə nazirin baş direktorla görüşdə bildirdiyi kimi, qeyd etmək istərdim ki, mədəniyyət və təhsil sahəsində mandatı olan BMT qurumu qismində bu təşkilat ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərində mədəniyyət və təhsil obyektlərinin, zəngin maddi irsimizin dağıdılmasının monitorinqi prosesinə qoşula bilər. Həmçinin aydındır ki, münaqişənin həlli üçün Ermənistan hərbi qüvvələri mütləq şəkildə işğal olunmuş ərazilərimizdən qeyd-şərtsiz çıxarılmalıdır. Və ondan sonra YUNESKO-da digər ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatlar kimi öz mandatı üzrə Azərbaycanın sözügedən torpaqlarında bərpa və rekonstruksiya işlərinə qoşula və öz ekspert töhfəsini verə bilər.

Permanent delegate: UNESCO can join monitoring of destruction of rich cultural heritage in Azerbaijan’s occupied lands
By Leman Zeynalova – Trend:
Trend’s interview with the Permanent Delegate of Azerbaijan to UNESCO Anar Karimov.
Question: On January 16, the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Elmar Mammadyarov during his meeting with UNESCO Director General, Audrey Azoulay, invited UNESCO to conduct a monitoring mission in the occupied territories of Azerbaijan. What is your view regarding the reaction in Armenian media to this issue?
Answer: As you have already mentioned, on January 16, a meeting was held between Elmar Mammadyarov and the newly elected Director-General of UNESCO Audrey Azoulay. The meeting was held in a constructive manner and in the spirit of cooperation. The future scope of further cooperation between Azerbaijan and UNESCO was discussed as part of the meeting. During the meeting, the minister also informed the director general about the facts of deliberate destruction of our cultural heritage in the occupied territories of Azerbaijan, noting that these facts were confirmed by the OSCE missions and invited UNESCO to participate in such missions in the future. We would like to note that in 2012-2013, our country as a member of the Committee for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict proposed to organize such a mission, however a mission did not take place because of protests from Armenia. In addition, we have established a basis of the strategy document on the protection of cultural properties in the occupied territories under the aforementioned committee. With respect to the news in the Armenian media, in particular the statement issued by the illegal separatist regime established in the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, I would like to emphasize that these ideas are not truthful, inaccurate and cannot even be taken seriously. Moreover, they claim that there are three mosques belonging to the Azerbaijani people in Nagorno-Karabakh, and they are restored and protected. This is completely false.
According to the official statistics, as a result of occupation of the territories of Azerbaijan 738 cultural monuments, including 28 museums containing more than 83.500 exhibition samples, 4 photography galleries, 14 memorial complexes, 1107 cultural institutions and more than 50 mosques have been completely destroyed or seriously damaged. This represents a grave crime against the cultural heritage of Azerbaijan and is in violation of numerous norms of international law, including the UNESCO 1954 Hague Convention and the 1970 UNESCO Convention. Also I would like to mention that the cultural properties belonging to the people of Azerbaijan are not deliberately destroyed only in the occupied territories, but also in the territories of the current Armenia.
As an example we can mention several cases. Excluding the Blue Mosque which is currently functions as a cultural center in Yerevan, hundreds of other our mosques (Abbas Mirze mosque, Muhammed Khan mosque, Shah Abbas mosque, Novruzeli Bey mosque, Zali Khan mosque, Haji Imam Verdi mosque, Aga Dede and etc,.) were completely destroyed. So there is only one true reason of destruction of our cultural heritage and this is the attempt to wipe out all evidence regarding the links of people of Azerbaijan to its historic lands. This is the policy of cultural terror and cultural cleansing implemented by Armenia since the beginning of 20th century until nowadays. Such anti- human and illegal policy can never gain success. Contrary to Armenia – which is the only mono-ethnic state in the multi-ethnic region, Azerbaijan as a tolerant and multicultural country is proud with his historic traditions. And it is not coincidence that the Armenian church in the center of Baku is reconstructed on a high level and well preserved. Besides, our country is realizing successful foreign policy with the aim to promote these important values – tolerance and multiculturalism. As an example, we can mention the “Baku Process” initiated by the president of Azerbaijan and The World Forums on Intercultural Dialogue held within this Process. And I want specially emphasize that one of the main international partners of Azerbaijan in realization of this Process is UNESCO.
Q.: What can be done against the deliberate destruction by Armenia of our cultural properties in the occupied territories of Azerbaijan and what can be the role of UNESCO in this process?
A.: As you know, UNESCO is the UN Agency responsible for education, culture and science and we try to use the platform of this international organization to bring the realities of the occupied territories of Azerbaijan to the attention of world community and take the relevant actions against this. The destruction of the cultural property in the event of armed conflicts and their illegal movement is the grave violation of several international law norms and as an example to these norms, we can mention 1954 Hague Convention and UNESCO 1970 Convention among others. As I mentioned before, despite the fact that Armenia has joined to these legally binding instruments, they gravely breach the mentioned international law norms through their policy. Our policy within UNESCO regarding this issue is mainly composed of two directions. Firstly, we try to reveal and prevent the illegal actions of Armenia through relevant legal instruments within UNESCO Conventions and governing bodies. Secondly, we inform UN Member States and wider communities through organization of several events such as round tables, presentations, etc., and their coverage in mass media and social networks. Considering our serious commitment to this important issue, we pay attention to the protection of cultural heritage in the events of armed conflicts, including occupation in the whole world, try to support and contribute to the work of UNESCO in this domain. As an example, I would like to mention that Azerbaijan has significantly contributed to the preparation of UNESCO Military Manual on protection of cultural property in the events of armed conflicts for military officers both in the form of expertise and financial support. With regards to the role of UNESCO in these processes, as our minister mentioned in his last meeting with Director-General, this Organization as a UN Agency responsible for culture and education can join to the process of monitoring of destruction of our rich cultural heritage, culture and education institutions in our occupied territories. Also it is clear that for the resolution of conflict armed forces of Armenia have to withdraw unconditionally from our occupied territories. And after that along with other relevant international organizations, UNESCO according to its mandate can join to the restoration and reconstruction and provide expertise in these territories of Azerbaijan.