UNESCO-da “Bakı Prosesi”nin 10 illiyi ilə bağlı müzakirələr aparılıb
2017-11-24Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevin Fransaya səfəri çərçivəsində UNESCO-nun baş qərargahında Azərbaycan və UNESCO nümayəndələrinin işçi görüşü keçirilib.
Mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində birgə beynəlxalq fəaliyyətlərin müzakirə olunduğu görüşdə UNESCO baş direktorunun müavini Nada Al Naşif və təşkilatın sülh, dialoq, rasizmlə mübarizə məsələləri üzrə şöbələrinin
rəhbərləri, eləcə də mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, nazir müavini Sevda Məmmədəliyeva, UNESCO yanında daimi nümayəndəliyin rəhbəri Anar Kərimov, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Vasif Eyvazzadə iştirak ediblər. Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Bakı Prosesi”nin 10 illiyi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamın icrası məqsədilə
Azərbaycan və UNESCO arasında birgə fəaliyyətin həyata keçirilməsi, cari ilin may ayında Bakıda keçirilmiş IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun nəticələri, bu sahədə UNESCO və digər beynəlxalq təşkilatlar arasında əməkdaşlıq imkanlarının yenidən nəzərdən keçirilməsi, 2018-ci ildə BMT Baş Assambleyasında “Bakı Prosesi”nin yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
UNESCO baş direktorunun müavini Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi sahəsində fəaliyyətini alqışladıqlarını və artıq dünya səviyyəsində ölkəmizin bu sahədə nümunə göstərildiyini, BMT-nin baş katibi Antonio Quterreşin və UNESCO baş direktorunun hesabatlarında “Bakı Prosesi” və Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq forumlarına qlobal platforma kimi geniş yer verildiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir Ə.Qarayev Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü olan “Bakı Prosesi”nin artıq beynəlxalq bir hərəkata çevrilməsinin həm dövlətimizin bu sahədə davamlı və dayanıqlı siyasətinin, həm də beynəlxalq tərəfdaşların, UNESCO, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, BMT-nin Dünya Turizm, Dünya Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı təşkilatlarının, Avropa Şurası, eləcə də ISESCO-nun birgə əməkdaşlığının bəhrəsi olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə 2018-ci ilin əvvəlində tərəfdaş beynəlxalq qurumların iştirakı ilə “Bakı Prosesi”nə dair Beynəlxalq İşçi Qrupun iclasının keçirilməsinə dair qərar qəbul edilib.

UNESCO, Azerbaijan hold discussions on 10th anniversary of Baku Process
2017-11-24Representatives of UNESCO and Azerbaijan have held a working meeting highlighting the 10th anniversary of Baku process at the UNESCO headquarters in Paris.
Organized as part of the Azerbaijani Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev’s visit to France, the meeting was attended by Deputy Director General of UNESCO Nada Al-Nashif and heads of departments on peace, dialogue, racism, Minister Abulfas Garayev, Deputy Minister Sevda Mammadaliyeva, head of Azerbaijan’s Permanent Mission to UNESCO Anar Karimov, head of international cooperation department of the ministry Vasif Eyvazzade. They discussed joint international activities in the field of intercultural dialogue.
The participants exchanged views over the various topics of international cooperation, including joint activities towards executing Azerbaijani President Ilham Aliyev’s order on the 10th anniversary of Baku Process, results of the 4th World Forum on Intercultural Dialogue held in Baku this May, cooperation between the UNESCO and other international organizations in this area. They also discussed the issues relating to celebration of the 10th anniversary of the Baku Process in the UN General Assembly in 2018. Hailing the country’s role in promotion of intercultural dialogue, the deputy director general of UNESCO emphasized that today Azerbaijan has already become an example at the global level in this area. He also noted that Baku Process and World Forums on Intercultural Dialogue have been described as a global platform in the reports of the UN Secretary-General Antonio Guterres and UNESCO Director General. Minister Garayev said that Baku Process, which is the initiative of Azerbaijani President Ilham Aliyev, has already become an international movement and this was possible both thanks to Azerbaijan persistent and sustainable policy and joint cooperation with international partners such as UNESCO, UN
Alliance of Civilizations, UN World Tourism, World Food and Agriculture organizations, as well as the Council of Europe and ISESCO. The meeting participants decided to hold the meeting of the international working group with the participation of the partner international organizations in the early 2018.