YUNESKO-nun Baş Konfransının sessiyasında Azərbaycanın bəyanatı səsləndirilib
Parisdə YUNESKO-nun Baş Konfransının 39-cu sessiyası işini davam etdirir. Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikası Milli Komissiyasının baş katibi Elnur Sultanov noyabrın 4-də Baş Konfransda ümumi siyasi debatlar çərçivəsində milli bəyanatı səsləndirib.
Elnur Sultanov İrina Bokovaya 8 illik fəaliyyəti dövründə YUNESKO-ya verdiyi töhfələrə görə təşəkkür edib və yeni baş direktor Odre Azuleyə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
O bildirib ki, dünyanın üzləşdiyi təhdidlər və çağırışlar fonunda təhsilin keyfiyyətinin artırılması, mədəni müxtəlifliyin, eləcə də dialoq və qarşılıqlı hörmətin təşviq edilməsi kimi birgə tədbirlərin görülməsinin daim vurğulanması olduqca vacibdir. Bu istiqamətdə qurumun rolunun hamıya aydın olduğunu qeyd edən səfir mənfi tendensiyalara qarşı mübarizə aparmaq üçün YUNESKO-nun dəyərləri ətrafında sıx birləşmənin əhəmiyyətini vurğulayıb. E.Sultanov deyib ki, qarşıda duran mühüm problemlərin həlli məqsədilə üzv dövlətlər, baş direktor və katiblik arasında möhkəm əməkdaşlıq və əlaqə təmin edilməlidir. İdeyalar laboratoriyası olan YUNESKO-da sülh mədəniyyəti naminə bütün üzv dövlətlərin birləşdiyi əsl çoxtərəfli və inklüziv səmimi mühit olmalıdır.
Milli Komissiyanın baş katibi qeyd edib ki, təşkilatın səmərəliliyinin artırılmasında uğurlu yol təsirli islahatların keçirilməsidir. Bu islahatlar BMT islahat prosesinə uyğun keçirilməli, BMT qurumları çərçivəsində təkrarların qarşısı alınmalıdır. YUNESKO-nun Konstitusiyasında aydın şəkildə əks olunmuş təhsil, elm, mədəniyyət və kommunikasiya mandatı əldə rəhbər tutulmalıdır.
Xüsusi tapşırıqlar üzrə səfir iki il əvvəl BMT-nin dayanıqlı iqtisadi və sosial inkişafa, eləcə də daha yaxşı və təhlükəsiz dünya qurmağa nail olmaq üçün dayanıqlı inkişaf məqsədləri qəbul etdiyini xatırladıb. O, 2030-cu il dayanıqlı inkişaf proqramında əsas məqsədlərindən birinin təhsil olduğunu və YUNESKO-nun təhsillə bağlı məqsədin reallaşdırılmasında fəal iştirak etdiyini, hökumətimizin bu sahədə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Baş katib üzv dövlətləri bundan sonra da bu məqsədlərə nail olmaq, xüsusilə də zorakı ekstremizm və radikalizmin qarşısını almaq üçün təhsilin rolunu artırmaqda YUNESKO-ya dəstəklərini əsirgəməməyə çağırıb. Həll edilməmiş silahlı münaqişələrin, terrorizmin, zorakı ekstremizmin, aqressiv separatizmin, etnik və dini dözümsüzlük və ayrı-seçkiliyin ən ciddi problemlər olduğunu vurğulayan E.Sultanov bildirib ki, bunlar sülh və inkişafa böyük maneələrdir.
Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hələ də işğal altında saxlanılması ilə YUNESKO-nun dəyərləri və prinsipləri açıq şəkildə pozulur. Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarında, eləcə də öz ərazisində apardığı mədəni təmizləmə siyasəti nəticəsində xalqımıza məxsus bütün tarixi və mədəni abidələr, mədəni irs obyektləri, məktəblər, məscidlər və qəbiristanlıqlar barbarlıqla dağıdılıb. “Beynəlxalq ictimaiyyət silahlı münaqişələrdə mədəni irsin qorunması üçün səyləri artırmalıdır. Bu baxımdan, Azərbaycan 2017-ci ilin mart ayında BMT Təhlükəsizlik Şurasının 2347 saylı qətnaməsinin qəbul edilməsini alqışlayır. Aydındır ki, YUNESKO BMT-nin əsas qurumu kimi bu qətnamənin həyata keçirilməsinə daha çox töhfə verməlidir.
Azərbaycan silahlı münaqişələr zamanı mədəniyyətin müdafiəsi və mədəni plüralizmin təşviqi üzrə YUNESKO-nun fəaliyyətini gücləndirmək strategiyasını fəal şəkildə dəstəkləyir. Bundan əlavə, Azərbaycan YUNESKO-nun silahlı münaqişələr zamanı mədəni mülkiyyətin qorunması üzrə komitəsinin və dünya irs komitəsinin üzvü kimi bu məsələyə öz töhfəsini verir. Xüsusilə qeyd etmək lazımdir ki, Azərbaycanın maliyyə dəstəyi ilə YUNESKO və San-Remo Beynəlxalq Humanitar Hüquq İnstitutu mədəni irsin qorunması üzrə hərbi bələdçi hazırlayıb”, - deyə E.Sultanov vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikası ilə YUNESKO arasındakı əməkdaşlıqdan söz açan baş katib bu münasibətlərin 25 illiyinin qeyd edildiyini, ölkəmizin bu təşkilatın dəyər və ideyalarına tam sadiq olduğunu söyləyib. O, 2013-cü ildə imzalanmış Azərbaycan ilə YUNESKO arasında əməkdaşlıq haqqında Çərçivə Sazişinin bu sadiqliyi bir daha sübut etdiyini vurğulayıb. Səfir Afrika, Asiya və Latın Amerikasının ən az inkişaf etmiş ölkələrdə qızların təhsili, maddi və qeyri- maddi mədəni irsin qorunması, elm və innovasiya texnologiyaları, eləcə də fəlakət riskinə hazırlıq kimi prioritet sahələrdə YUNESKO-nu dəstəklədiyimizi qeyd edib. O bildirib ki, Etimad Fondu vasitəsilə bir neçə layihə müvəffəqiyyətlə həyata keçirilib və eyni ruhda işimizi davam etdirmək istəyimizi çatdırıb.
Vurğulanıb ki, Asiya və Avropanın kəsişməsində yerləşən Azərbaycan Şərq ilə Qərbin görüşdüyü, dünya dinlərinin sülh şəraitində birgə yaşadığı, fərqli mədəniyyətlərin dəyərlərinin və ənənələrinin bir-birini harmonik tamamladığı nadir bir məkandır. Dövlət siyasətinin prioriteti olan mədəniyyətlərarası dialoq və multikulturalizmin tərəfdarı kimi ölkəmiz bu sahədə zəngin təcrübəsini beynəlxalq ictimaiyyətlə bölüşmək üçün öz səylərini əsirgəmir. “Fəxr edirik ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2008-ci ildə başlanan “Bakı prosesi” mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi üçün qlobal səviyyədə tanınmış platformaya çevrilib. Bu proses çərçivəsində bu il Azərbaycan müvafiq BMT qurumları və beynəlxalq təşkilatlar ilə bərabər YUNESKO-nun əsas tərəfdaşlığı ilə IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna ev sahibliyi edib. Ötən il Azərbaycanda BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu keçirilib” - deyə baş katib diqqətə çatdırıb.
Elnur Sultanov Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın YUNESKO ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın daha intensiv və dinamik səviyyəyə çatmasına, sülh və təhlükəsizlik ideyalarının təşviqi üzrə tərəfdaşlığın yeni üfüqlərinə nail olunmasına dəyərli töhfələrini xüsusi vurğulayıb. Sonda Azərbaycanın siyasi, iqtisadi və mədəni baxımdan müxtəlif qitələr arasında körpü rolu oynamaq üçün əlindən gələni əsirgəmədiyi bildirilərək, bir neçə gün öncə Asiya və Avropanı birləşdirən, qədim İpək Yolunun bir hissəsinin bərpası olan Bakı-Tbilisi–Qars dəmir yolunun istifadəyə verildiyi və onun müxtəlif mədəniyyətlərin yaxınlaşmasına geniş imkanlar açdığı bildirilib. “Bütün bunlar bizim strateji baxışımızdan irəli gəlir və YUNESKO dəyərlərini regionda daha da təşviq etdirməyə, sülh və inkişafı təmin etməyə ruhlandırır”, - deyə Milli Komissiyanın baş katibi qeyd edib.

Secretary-General of Azerbaijan's National Commission for UNESCO addresses General Policy Debates of 39th session of UNESCO General Conference
2017-11-05Elnur Sultanov, Ambassador-at-Large, Secretary-General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, has addressed the General Policy Debates of the 39th session of the General Conference of UNESCO.
Ambassador Sultanov thanked Director-General of UNESCO Irina Bokova for her able leadership during past eight years and congratulated Audrey Azoulay for her nomination as the new Director-General of this Organization. ;Against the background of various threats and challenges facing the world nowadays, it is critical to persistently stress the importance of concerted actions aimed at promoting cultural diversity, enhancing the quality of education and encouraging dialogue and mutual respect. In these circumstances, we all recognize the relevance of our Organization. We all have to be united around the soft power of UNESCO in order to struggle negative tendencies," he said. ;It is important to ensure much stronger coherence and cooperation among member states and Director-General and the Secretariat for the sake of addressing crucial challenges ahead of us. UNESCO as a laboratory of ideas should be genuinely multilateral and inclusive environment where all member states should stand together for culture of peace. Ambassador Sultanov said: The way to success in increasing efficiency of the Organization lies with the tangible reforms. And we are of the strong view that these reforms should be in line with United Nations reform process. We have to avoid duplications within UN Agencies. And the main guide for us is the core mandate of UNESCO clearly outlined in its Constitution, which is education, science, culture and communication.
Two years ago, the United Nations has adopted SDGs with the aim to achieve better and safer world built upon sustainable economic and social development. In the 2030 Agenda for Sustainable Development education is set as a one of the SDG Goals and UNESCO is actively involved in implementation of SDG on Education. My Government has been realizing targeted measures to attain this goal. We call upon Member States to further support UNESCO in implementation of this goal, particularly to foster the role of education to prevent violent extremism and radicalization. Unresolved armed conflicts, terrorism, violent extremism, aggressive separatism, intolerance and discrimination on ethnic and religious grounds continue to represent the most serious challenges and are among the main obstacles to peace and development.
It is with a profound regret I must underline that UNESCO values and principles remain blatantly violated by the ongoing military occupation of the territories of Azerbaijan by the armed forces of Armenia. As a result of cultural cleansing carried out by Armenia, all historical and cultural monuments, heritage sites, schools, mosques and cemeteries have been barbarically destroyed or desecrated in the occupied territories of Azerbaijan andin Armenia itself, he said. ;It is important for international community to redouble its efforts for protection of cultural heritage in the armed conflicts and in this regard Azerbaijan welcomes the adoption inMarch 2017 the UN Security Council Resolution 2347. Obviously, UNESCO as a main UN agency is entitled to contribute more to the implementation of this Resolution. Azerbaijan actively supports the Strategy for Reinforcing UNESCO’s Action for the Protection of Culture and the Promotion of Cultural Pluralism in the Event of Armed Conflict. Moreover, Azerbaijan as a member of UNESCO Committee on Protection of cultural property in the event of armed conflicts and World Heritage Committee efficiently contributes to this issue. Among others, I would like to emphasize that with our financial contribution the Military Manual for protection of cultural heritage was prepared by UNESCO and San Remo International Institute for Humanitarian Law." He also highlighted cooperation between the Republic of Azerbaijan and UNESCO. Located between the two great continents of Asia and Europe, Azerbaijan is a unique place, where the East and the West meet, where the world's main religions peacefully coexist and wherethe values and traditions of different cultures harmoniously complement each other. As a strong advocate of intercultural dialogue and multiculturalism, which is a state policy priority in Azerbaijan, my country spares no efforts in sharing its rich experience with other members of international community.
We are proud to state that the Baku Process, launched in 2008 by the President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Mr. Ilham Aliyev has become a globally recognized platformfor promotion of intercultural dialogue. As a part of this process this year Azerbaijan hosted the fourth edition of Baku World Forum on Intercultural Dialogue where UNESCO was a main partner along with other UN and relevant international agencies. It is not a coincidence that the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations was also held last year in Azerbaijan.
In the context of relationships between UNESCO and the Republic of Azerbaijan, I am delighted to underline the valuable contribution of Her Excellency Mrs. Mehriban Aliyeva, First VicePresident of the Republic of Azerbaijan and UNESCO Goodwill Ambassador, to bringing this cooperation to even more intensive and dynamic level, reaching new horizons of partnership for advancement of ideals of peace and security. Ambassador Sultanov said: "Azerbaijan spares no effort to bridge different continents politically, economically and culturally. Just a few days ago we have inaugurated the Baku-Tbilisi- Kars railroad, which connects Asia with Europe as a part of restoration of the ancient Silk Road, providing more opportunities for rapprochement of cultures as well. All this derives from our vision and inspires us to further promote the UNESCO values and ensure peace and development in the region."