Qvatemalada Azərbaycanın tərəfindən maliyyəşdirilən qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə bacarıqların artırılması üzrə seminar keçirilmişdir
2017-06-11Azərbaycan və YUNESKO arasında imzalanmış Çərçivə Sazişinə əsasən yaradılmış Etimad Fondundan maliyyələşdirilmiş Qvatemalada qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə bacarıqların artırılması ilə bağlı layihə çərçivəsində 2017-ci il iyunun 5- 11-də icmaların inventarlaşdırması üzrə ikinci təlim seminarı Qvatemala şəhəri və Santa Apoloniya, Çimaltenango bələdiyyəsində təşkil edilmişdir.
Qvatemalanın Qeyri-maddi mədəni irsin qorunması üzrə Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilən layihənin məqsədi Qvatemala şəhərinin qərbində yerləşən bələdiyyələrin ərazisində yerləşən qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin müəyyənləşdirilməsində institusional və insan bacarıqlarının gücləndirilməsidir. Seminarda Mədəniyyət və İdman nazirliyinin, bələdiyyələrin və icmaların nümayəndələri iştirak etmişlər.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində ilk seminar bu ilin aprel ayında Qvatemala şəhərində bələdiyyələr, Qvatemalanın mədəniyyət və idman nazirliyinin işçiləri, eləcə də vətəndaş cəmiyyəti və icmalar üçün təşkil olunmuşdur.

The capacity-building project to safeguard Guatemala’s intangible cultural heritage (ICH) was organized in Guatemala with financial support of Azerbaijan
2017-06-11
The capacity-building project to safeguard Guatemala’s intangible cultural heritage continued with a training workshop on community-based inventorying that took place in Guatemala City and in Santa Apolonia from 5 to 11 June.
Organized in cooperation with the Vice Ministry of Intangible Cultural Heritage, the main objective of the workshop was to strengthen the institutional and human capacities of the western municipalities to define and identify the intangible cultural heritage present in their territory and to establish the technical capacities required to implement a pilot project on inventorying, with the participation of the local communities and non-governmental organizations.
Officials from the Ministry of Culture and Sports and from the Departments of San Marcos, Quetzaltenango, Sololá, Totonicapán and Quiché, as well as representatives of the local communities were involved.
Divided into two sections, one theoretical and one practical, the training on the basic concepts of inventorying was held in Guatemala, while the practical exercises in the field took place in the municipality of Santa Apolonia, Chimaltenango. Participants had the opportunity to perform participatory observations of local ICH elements and record them, such as the ´Torito´s dance´, local culinary traditions, weaving techniques and ceramic production.
The workshop was financed by the Intangible Cultural Heritage Fund, thanks to a generous contribution from Azerbaijan.